facebook

Училище за професионално и продължаващо обучение

От теория към практика: Ключовата роля на импулсивността в зависимостите

leten-baner-impulsivnost_1050x399_crop_478b24840a

ТЕКУЩ ПРИЕМ 

 

Анотация и цели на курса

 

Обучението предлага задълбочен поглед върху съвременните научни открития, свързващи импулсивността с развитието и поддържането на поведенчески зависимости и зависимости към психоактивни вещества, както и трансформирането на тези открития в ефективни клинични стратегии за превенция и лечение на зависимости. Семинарът предлага разнообразие от интерактивни дейности като теоретични презентации, активни дискусии и ролеви игри, които целят дълбоко разбиране на основните научни открития и тяхното специфично клинично приложение в контекста на зависимостите. В рамките на обучението ще бъдат разгледани и анализирани конкретни случаи от практиката с цел задълбочаване на практическите умения за адресиране на импулсивността в контекста на зависимост.

Курсът е подходящ за студенти, обучаващи се в магистърска програма по Клинична психология, или завършили магистърска програма по Клинична психология.

 

Теми разглеждани в курса:

 

 

ТЕМАТИЧЕН ПЛАН

 

№ на занятие

Заглавие на тема

Форма на преподаване

Брой часове

аудиторни

1

Импулсивността в контекста на зависимото поведение

Лекция и дискусия

2

2

Съвременни научни открития и трансферирането им в практически приложения

Лекция и дискусия

3

3

Терапевтични стратегии, насочени към повлияване на импулсивността при зависимости

Лекция и упражнение

3

4

Обсъждане на случаи от практиката

Упражнение

2

                                                            Общо часове:

 10 часа

 

 

 

 

КОМПЕТЕНЦИИ 

 

Успешно завършилите курса:

 

1) знаят:

  • какви са механизмите на импулсивността и каква е нейната роля в развитието и поддържането на зависимости от психоактивни вещества и поведенчески зависимости;
  • какви са съвременните научно-базирани методи за превенция и лечение на зависимости;

 

2) могат:

  • да прилагат теоретични познания при анализ на случаи от практиката;
  • да адаптират и трансформират научни открития в практически стратегии;

 

 

ПРЕПОРЪЧИТЕЛНА ЛИТЕРАТУРА

 

  • Castellanos-Ryan, N., & Conrod, P. (2012). Personality and substance misuse: evidence for a four-factor model of vulnerability. In Drug Abuse and Addiction in Medical Illness (pp. 47-62). Springer, New York, NY.

  • Collado, A., & Stokes, A. (2024). Imagining the future can shape the present: A systematic review of the impact of episodic future thinking on substance use outcomes. Psychology of Addictive Behaviors, 38(1), 134-152.
  • Dezhkam, N., Bahri, M. R. Z., & Keshi, A. K. (2022). The Effect of Impulsivity on Addition and Addictive Tendencies: A Meta-analysis. Journal of Health Reports and Technology, 8(3).
  • Lee, R. S., Hoppenbrouwers, S., & Franken, I. (2019). A systematic meta-review of impulsivity and compulsivity in addictive behaviors. Neuropsychology Review, 29, 14-26.
  • Vassileva, J., & Conrod, P. J. (2019). Impulsivities and addictions: a multidimensional integrative framework informing assessment and interventions for substance use disorders. Philosophical Transactions of the Royal Society B, 374(1766), 20180137.

 

Лектори: гл. ас. д-р Елена Пседерска и  д-р Кирил Бозгунов

 

гл. ас. д-р Елена Пседерска

 

Елена Пседерска, PhD, е клиничен психолог, главен асистент в Департамент Когнитивна наука и психология на Нов български университет, изследовател в Български институт по зависимости (БИЗ), съосновател и председател на Фондация „Институт за мозъчно здраве“.

С над десет години активна изследователска дейност, д-р Пседерска участва като изследовател и съ-изследовател в множество грантове, финансирани от Националните Институти по Здравеопазване (NIH; National Institutes of Health) на Съединените Щати. Тези проекти целят да идентифицират общи и специфични личностни, невроповеденчески, невроизобразителни, полигенни и изчислителни маркери, свързани с употребата на опиоиди и стимуланти, които са критични за разработването на високо индивидуализирани и ефективни терапевтични интервенции. Д-р Пседерска е ангажирана с превода и културната адаптация на различни психологически инструменти за оценка и терапевтични подходи, базирани на невронауките, като целта е тяхното интегриране в рамките на българските стратегии за превенция и лечение на зависимости и други психични разстройства.

Автор и съавтор е на над 20 научни публикации и над 50 презентации на национални и международни конференции. Широките научни интереси на д-р Елена Пседерска са свързани с:

(1) изследване на общите и специфични личностни, афективни и неврокогнитивни корелати на зависимостите към различни класове наркотични вещества;

(2) изследване на стадия на ремисия и периода на възстановяване след тежка и хронична употреба на психоактивни вещества;

(3) разработване на нови превантивни програми и терапевтични интервенции за лечение на зависимости, базирани на личностни, афективни и неврокогнитивни рискови фактори.

 

д-р Кирил Бозгунов

 

Кирил Бозгунов PhD е доктор по клинична психология към СУ "Св. Климент Охридски", дипломиран когнитивно-поведенчески психотерапевт и член на международната мрежа на обучителите по Мотивационно интервюиране (MINT).

Работи консултативно в сферата на когнитивно-поведенческата психотерапия от повече от 15 години. В практиката си комбинира когнитивно-поведнческа психотерапия с мотивационно интервюиране и развива обучения в сферата на комбинацията между двата подхода. Участва активно в научно-изследователски дейности в сферата на зависимостите към психоактивни вещества и хазарт към Български институт по зависимости. Активно участва в организацията и обучението на групи по Мотивационно интервюиране при помагащите професии в България и чужбина.

Автор и съавтор на повече от 30 статии в български и международни научни списания. От 2022 г. е хоноруван преподавател в Нов български университет. Автор на книгата "Взаимовръзки на психопатията". Активен участник на международни форуми в сферата на когнитивно-поведенческата психотерапия, мотивационното интервюиране, зависимостите към психоактивни вещества и др.

 

 

Семинарът е с продължителност 10 часа, и ще се проведе при сформирана група от 10 човека на 10 септември 2025 г., от 09.00 часа до 17.00 часа. Семинарът се провежда присъствено в НБУ. 
 
 
 
 
 
Учебна такса: 360 лв.

Учебна такса за студенти и кандидат-студенти на НБУ: 270 лв.

 

 

Краен срок за записване: 30.08.2025 г.
 

ЗАПИСВАНЕ:

 

  1. Свалете бланка от ТУК
  2. Попълнете я и я изпратете на: uppo@nbu.bg 
  3. В ДОПЪЛНЕНИЕ ще бъде предоставена информация за ПЛАЩАНЕ.

 

За доп. информация и записване:

Център за професионално и продължаващо обучение (ЦППО)

гр. София, НБУ, ул. “Монтевидео“ 21, Корпус 2, Офис 108

Тел.:  02/ 8110 110 (опция 6), 02/ 8110 108

E-mail:  uppo@nbu.bg