Училище за професионално и продължаващо обучение
Серия от семинари: Медийни трансформации: Влиянието на изкуствения интелект и социалните мрежи

ТЕКУЩО ЗАПИСВАНЕ
Анотация и цели на курса
Поредицата семинари разглежда ключови трансформации в медийната среда, породени от развитието на изкуствения интелект и социалните мрежи. В рамките на две тематични сесии експерти с дългогодишен опит в журналистиката ще демонстрират на участниците как новите технологии променят създаването, възприемането и разпространението на медийно съдържание, както и предизвикателствата, които те поставят пред журналистическата етика, проверката на факти и общественото доверие.
Семинар 1: Изкуственият интелект и силата на образа: възможности и опасности за журналистиката
Лектор: Венелин Петков
Семинарът ще запознае участниците с възможностите за емоционално въздействие чрез образи и звук и ще представи нарастващата опасност от манипулация с помощта на платформи, използващи изкуствен интелект.
По време на заниманията участниците ще научат:
- Как и защо въздействащите образи и звук могат да предадат силни посланиия и да формират трайни внушения;
- Какво представлява изкуственият интелект; какво е машинното обучение (machine learning); какво е дълбокото обучение (deep learning); какво е генеративен изкуствен интелект (generative AI); кои са водещите платформи за създаване на образи с помощта на генеративен изкуствен интелект.
- Какви са възможностите за употреба на генеративен изкуствен интелект в създаването на въздействащо съдържание и какви опасности крие това в аудиовизуалната журналистика.
Семинарът предвижда практически занимания, които ще помогнат на участниците да разпознават образи, създадени с изкуствен интелект. Курсистите ще могат да генерират и свои образи с помощта на изкуствен интелект. Ще бъдат разгледани етичните аспекти на употребата на такова съдържание в журналистически материали.
Семинар 2: Развитие на социалните медии и влиянието им върху традиционните медии: Факти, мнения и дезинформация
Лектор: Ивайло Везенков
Семинарът има за цел да запознае участниците с основните етапи от развитието на социалните мрежи и тяхното влияние върху начина на работа на традиционните медии. Съдържанието в радиото, телевизията и онлайн изданията вече е неразривно свързано със случващото се в социалните платформи, което ги превръща в незаобиколим фактор в редакторската политика на медиите.
Курсът цели да постави акцент както върху взаимовръзката, така и върху предизвикателствата, които новата медийна реалност предлага: размиването на границите между мнения и факти.
По време на семинара ще бъде разгледано и разпространението на фалшиви новини преди и след бума на социалните мрежи и начините за проверка на факти - умение, необходимо както за журналистите, така и за всички, чийто съвременен начин на живот предполага използването на информация от най-различни източници.
Теми разглеждани в семинарите:
Семинар 1: Изкуственият интелект и силата на образа: възможности и опасности за журналистиката
Лектор: Венелин Петков
- Силата на образа за емоционално въздействие
- Изкуствен интелект - основни понятия
- Генеративен изкуствен интелект - платформи
- Разпознаване на образи, генериране на образи
КОМПЕТЕНЦИИ
Успешно завършилите курса:
1) знаят:
- какви са причините за емоционално въздействие чрез образи;
- какви са основните практически понятия, свързани за изкуствен интелект;
- какви възможности дават различните платформи за генеративен изкуствен интелект
- как социалните мрежи промениха работата на телевизията през последните 10 години;
- какви са каналите за разпространение на дезинформация
2) могат:
- да различават образи, създадени чрез генеративен изкуствен интелект;
- да генерират образи, приложими в аудио-визуално съдържание;
- да коментират и аргументират етични аспекти в употребата на изкуствен интелект при създаване на съдържание, особено журналистическо.
- да разпознават лесно текстове, които целят да заблуждават или преиначават факти;
- да боравят с инструменти и различни свободни за ползване ресурси за фактчекинг.
Лектори:
Венелин Петков: Венелин Петков е български журналист с дългогодишен опит в български и чуждестранни медии. Журналистическата му кариера започва през декември 1994 г. като редактор в отдел „Международна информация“ в БТА. Има магистърска степен по телевизионна и радиожурналистика от Университета на Мисури (Колумбия). Носител е на престижната американска награда за телевизионна журналистика „Пийбоди“ (Peabody Award) с документалния филм „Пътуване в Афганистан: Опиум и рози“ (2007). Наградата „Пийбоди“ е една от най-престижните награди за телевизионни и радио предавания в САЩ. Активно участва в актуални предавания на българските медии, коментирайки политически и социални теми.Член на борда на директорите на антикорупционния фонд.
Ивайло Везенков: Ивайло Везенков е журналист в Свободна Европа от 2019 до 2021 година. Завършил е Българска филология в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Първите си стъпки като журналист прави в радиото. Работил е в бТВ и Би Ай Ти. През 2016 и 2017 г. е стипендиант на Fulbright в Аризонския държавен университет. Специализирал е в CNN и KPNX. Изготвя материали на политическа, социална и култура тематика.
Семинар 1: Изкуственият интелект и силата на образа: възможности и опасности за журналистиката: 4 уч. часа.
Семинар 2: Развитие на социалните медии и влиянието им върху традиционните медии: Факти, мнения и дезинформация: 3 уч. часа.
ЗАПИСВАНЕ:
- Свалете бланка от ТУК
- Попълнете я и я изпратете на: uppo@nbu.bg
- В ДОПЪЛНЕНИЕ ще бъде предоставена информация за ПЛАЩАНЕ.
За доп. информация и записване:
Център за професионално и продължаващо обучение (ЦППО)
гр. София, НБУ, ул. “Монтевидео“ 21, Корпус 2, Офис 108
Тел.: 02/ 8110 110 (опция 6), 02/ 8110 108
E-mail: uppo@nbu.bg